HAAY AMBALAJ Whatshapp
Çağrı Merkezi: +90 212 549 05 38

Kutu ve Koli Hakkında

Koli ve kutu günlük hayatımızda o kadar yere sahip ki günlük hayatımızda, iş hayatımızda, ulaşımda, bir yerden bir yere eşyaların taşınmasında gerektiğince mühim bir yere sahiptir. Eşyaların zarar görmemesi ya da kırılmaması amacıyla kullandığımız ürünün adıdır kutu ve karton. Bunun yanısıra koli ve kuru her boya her ölçüye göre değişik ürünleri bulunmaktadır. İhtiyaca ve müşterinin talebi üstüne kutu ve karton yapılmaktadır.

 

Koli imalatı ise müşterinin odak noktası olup müşteri hangi boy ve gereksinimi olan kolini boyutları karşısında fabrikanın yapıldığı yerdir. Koli imalatında yapım prosedürü bu şeklidedir: oluklu mukavva levhaların çizilmesi, basılması ve birleştirilmesiyle yapılır. Müşterinin gereksinimi ve talebi tarafında özel nitelikte ki siparişler amacıyla lüzumlu oluklu mukavva üretimi tamamlandıktan sonra baskı, kanal açma, çizgi prosedürleri tek makineden geçer. Bu prosedür gerçekleştirdikten sonra katlama izlerinde birleştirme ve yapıştırma gibi prosedürlerden geçmektedir. Kutu imalatçısı karton kutundan değişik olarak belli şekillerde de kutu imalatı yapılmaktadır. Genel prensipleri tekrar müşterilerdir. Müşterinin talepleri tarafında özel olarak talepleri boylarda kutu yapılmaktadır. Bununla beraber bu işleri yapan HAAY AMBALAJ da koli yapımı, kutu yapımı gerçekleştirmetadır. En muhimi müşteri memnuniyeti tarafında bu işleri gerçekleştirmetadır. Her türlü karton koli, her boy ve ölçüde yapımı sağlamaktadır. Eğer sizlerde karton kutu, koli amacıyla bir yer ya da gereksiniminiz varsa sitemizden kategorilerden inceleyebilirsiniz.


Oluklu Mukavva Tarihi

Oluklu mukavva, üç kat kahverengi kraft kağıdından meydana gelen sert, kuvvetli ve hafif bir malzemedir. 1884’te İsveçli kimyager Carl F. Dahl, ağaç yongalarını yırtılmaya, bölmeye ve patlamaya karşı koyan kuvvetli bir kağıt durumuna getirmek amacıyla bir prosedür geliştirdi. Kraft prosesi olarak adlandırdı zira yırtılma, bölme ve patlamaya karşı sağlam kuvvetli bir kağıt üretti. Kağıt fabrikasından rulolar, kraft kağıdı oluklu mukavva ya da dönüştürücü bir fabrikaya taşınır. Bitkide, kraft kağıdı katmanları kıvrılır ve oluklu mukavva meydana getirmek üzere yapıştırılır ve kutu meydana getirmek amacıyla kesilir, basılır, katlanır ve yapıştırılır. Bu prosedürün başında kâğıt değirmeninden alınan kraft rulolar, oluklu mukavva olarak adlandırılan büyük bir makineye yüklenir.

Tipik bir oluklu, futbol sahası kadar uzundur (91.44 metre). Oluk bölgeı olarak birtakım rulo kraft kağıdı tüketilir ve diğerları astar olarak tüketilir, kraft kağıdın katmanları bölgeın her iki yönüne yapıştırılmıştır. Oluklu mukavvanın ısıtılması, yapıştırılması ve oluklu mukavva meydana getirmek üzere preslenmesinden sonra, mukavvanın sıksık tabakası geniş kutu boşluklarına kesilir ve bundan sonra da baskı, kesme ve yapıştırma amacıyla diğer makinelere gider. Son olarak, bitmiş kutu grupları, besin prosedürcisine, oyuncak üreticisine, otomobil parçaları distribütörüne ya da oluklu mukavva ambalajına bağımlı binlerce işletmeden rastgele birine gönderilmek üzere beraber bantlanır.

İşlenmemiş içerikler Hızlı büyüyen çam ağaçları, oluklu mukavva gerçekleştirme amacıyla sarfedilen birincil hammadde sağlar. En büyük ambalaj şirketleri, ağaçların olgunlaşması, hasat edilmesi ve fidelerin yer değiştirdiği binlerce dönüm araziye sahiptir. Ağaçlar hasat edildikten sonra, bacakları soyulur; Sadece kamyonlar kamyona bir hamur değirmene gönderilecek. En büyük paketleme şirketleri, ağaçların kraft kağıdına dönüştürülmekte olan değirmenlere de sahiptir. Değirmende, hasat edilen ağaç gövdeleri, odun yongalarını lifli kağıt hamuru durumuna getirmek amacıyla sarfedilen kimyasallardan ötürü sülfat prosesi olarak da tanınan kraft prosedürüne tabi tutulur.

Kağıt hamuru durumuna getirildikten ve diğer prosedürden sonra lifler direkt olarak kağıt makinesine gönderilir, burada kağıtlar basılır, preslenir, kurutulur ve karton durumuna getirilmek üzere oluklu mukavva bitkilerine gönderilen kraft kağıdının geniş, ağır rulolarına sarılır. Oluklu tesiste, bitmiş bir kutu gerçekleştirme amacıyla sadece birkaç diğer hammadde lüzumludir. Mısır nişastası tutkalı oluklu manganezin astar tabakalarına bağlanması amacıyla tüketilir. Çok çok yapıştırıcı kullanıldığından trenyolu vagonu ya da büyük tanker kamyonları, kuru toz olarak teslim etmekte ve bu da, gerektiğinde oluklu mukavva fabrikasında büyük silolarda depolanmaktadır. Silo ile çekilen kuru mısır nişastası, su ve diğer kimyasallarla yaydırılır ve astar katmanları eklendiğinde oluklu mukavva üstüne yayılmak üzere oluk koyucuya pompalanır.

Diğer hammadde, oluklu mukavvayı üretimden sonra bitirmek amacıyla tüketilir. Parafin ya da bitkisel yağlardan yapılmış mumlar, besin ürünleri amacıyla suya ya da yağa sağlam kap meydana getirmek amacıyla uygulanabilir. Parlak renkli mürekkepler, ürün adı, bilgi ve şirket adı ile logosu tespit edilen kendinden destekli görüntüler amacıyla yürekli grafik tasarımları meydana getirmek amacıyla de yapılır. Satış temsilcileri ve tasarımcılar, belirli bir kutu tasarımını kesip yazdırmak amacıyla sarfedilen kalıplar olarak adlandırılan üretim ve baskı kalıplarını meydana getirmek amacıyla beraber çalışırlar. Kalıplar bir kalıp dükkânında oluşturulur ve kutu boşluklarını dolduran döner kalıp kesme ekipmanlarına ve yazıcılara aktarılır. tasarım Kraft kağıdı, 1906 yılından beri üretilmektedir. O vakitdan beri, kağıt hamur işleri, kağıt yapımı ve oluklu mukavva prosedürleri yüksek verimlilik ve verimlilik amacıyla geliştirilmiştir.

Bugün, oluklu mukavva endüstrisinde tasarımcılar, dört renkli baskı ve komplike kalıp kesme gerektiren yenilikçi kaplar yaratmaktadır . Bu yenilikçi kaplar, bir paket tasarımcısının, üretim başlamadan evvelce değişik paket tasarımlarını beyin fırtınası yapmasına imkan tanıyan bilgisayar destekli tasarım (CAD) uygulamaları gibi ilerlemiş yazılımlarla tasarlanmıştır. Bir CAD programını kullanan bir tasarımcı, bir bilgisayar tasarım kitaplığında saklanan değişik tasarımları çağırabilir ve değiştirebilir.

Böylece, sahip olunan paketler yeni tasarımlar üretebilir. Birçok perakende mağazası, satın alım noktası görüntüleri olarak, direkt olarak bu gibi hafif, kuvvetli ve renkli kaplar kullanır. Üretim Süreci Çam cipsini boşaltma

Oluklu mukavva kutu imal etmek, kraft (sülfat) prosesinde odun yongalarının hamur durumuna getirilmesiyle başlar.

İlk olarak, ağaç gövdeleri kabuk soyulur ve ufak cips durumuna yırtılır. Daha sonra, bu cipsler, seri yoğuşturucu olarak adlandırılan büyük, yüksek basınçlı bir tanka yerleştirilir; burada, sodyum hidroksit (NaOH) ve sülfatlar, sülfitler ve sülfitler gibi birkaç diğer iyonik bileşikten yapılmış bir çözelti ya da likör içersinde pişirilirler . Bu kuvvetli alkali kimyasallar, odun liflerini bir ağaç gövdesinde bir arada tutan yapışkan aynısı lignini çözer.

Basınç birkaç saat sonra serbest bırakıldığında, ahşap fiş patlamış mısır gibi yumUşak lif kütlelerine patlar. Kraft kağıdı yapımı

Ek temizlik ve rafine etme adımlarından sonra tutarlı bir kağıt hamuru, Fourdrinier makinesi olarak da tanınan kağıt yapma makinesine pompalanır.

600 feet uzunluğa (182,88 metre) kadar devasa, kare sistemli yapılar, bu makineler, içersinde başlangıçta kağıt oluşturulduğu tel kafes içerir. Daha sonra kağıt, suyunu çıkaran devasa, buharla ısıtılmış silindirlere ve geniş keçe battaniyelerine beslenir. Sonunda, bitmiş bölge ya da astar, sevkiyat amacıyla yuvarlanır.

 

Kraft kağıdını nakliye ve saklama

Oluklu mukavva amacıyla rulo kraft kağıdı, değişik oluklu mukavva üretim tesislerine uyacak şekilde detaylı boyutlarda sahip olunantur.

En vakitgelen rulo boyutları 67 inç (170.18 santimetre) geniş ve 87 inç (220.98 santimetre) genişliğindedir. 87 inçlik ağır bir kağıt rulosu 6000 liraya (2,724 kilogram) kadar ağırlığa sahip olabilir. 87 inçlik bir kağıt gibi bir çok 22 ve rulo, bir trenyolu yüklenebilir yük vagonunun bir oluklu mukavva tesisine nakliye amacıyla.

Fabrikada, kraft kağıdı bölge ve astar amacıyla kullanılacak değişik kalitelere ayrılır.

Farklı sınıflarda oluklu mukavva, değişik kraft kağıt katagorilerinin birleştirilmesiyle yapılabilir. Bilgili bir ambalaj uzmanı, müşteri ile oluklu mukavva kutunun planlanması amacıyla gereken kuvveti saptamak amacıyla çalışır. Ardından, bir bitki konteynırlar amacıyla bir sipariş aldığında, bir ürün mühendisi müşterinin gereksinimine uyacak bir karton üretmek amacıyla orta ve astar kombinasyonunu belirtir. Karton oluklu mukavva

Güçlü forkliftler kullanarak kalifiye ekipman operatörleri, kruvazörün bir ucundaki kraft kağıdı rulolarını seçer, taşır ve yükler.

Oluklu mukavva imalatı iki mühim aşaması içerir: kraft kağıdı yapımı ve kartondan oluk oluk oluşturma. Kraft kağıdı odun talaşlarını püre durumuna getirmeyi ve daha sonra meydana çıkan kağıt maddesini suyu çıkaran büyük buhar merdaneleri ile beslemeyi içerir.
Oluklu mukavemet, ağır makaralar kullanan bir makinada da yapılır. Bir rulo mukavva oluklu duruma getirilir ve daha sonra aynı makina doğrulusunda diğer iki katman (astarlar) arasına yapıştırılır. Tutkal, daha sonra, mukavvayı ısıtılmış merdanelere geçirerek iyileştirilir.

Bir rulo orta oluklu mukavvadan geçirilmek üzere yüklenir ve mukavva medyum ile birleştirilmek üzere mukavele amacıylae bir rulo astar gönderilir.

Liner diğer bir makaradan köprü adı verdiği yassı bir yapıya sahip oluklu ruloların üstüne doğru gider. Bu astar, prosedürün gelişen saatlerinde oluklu mukavemete yapıştırılacaktır.

Büyük bir üretim çalışması amacıyla otomatik ekleyicilere ek rulolar yüklenir.

Hassas dedektörler oluklu mukavele amacıylae kağıt besleme rulolarını denetim eder. Bir rulo nerdeyse boşaldığında, oluk haznesi denetim sistemi bir birleştirici başlatır ve yeni rulodaki kağıt makinenin içersinden geride bıraktığımız kağıdın sonuna birleştirilir. Dhadiseısıyla, oluklu mukavva üretimi sıksık ve üretim sürati kaybolmaz.

 

Oluklu mukavva oluklu mukavvanın dev elektrikli silindirlerine, evvelce ön ısıtma silindirleri vakitsince ve daha sonra oluklu mukavva silindirlere beslenir.

Kağıt içlerinden geçerken, inç kare (psi) başına basınç 175 ila 180 pound buharda, her iki makara takımının geçirilir, ve, sıcaklıklar 350 365 derece ulaşmak Fahrenheit (177 ila 185 ° C).

Ondüle rulolar ile kaplanmıştır O olukların - yatay, ağır geniş dişli dişleri gibi paralel çıkıntılar.

Sıcak kağıt oluklu mukavva arasında geçtiğinde oluklar sıkışır ve eğilir ve bir oluklu mukavva tabakasının orta kısmını oluşturur. Her oluklu mukavva makinasında, değişik flüt boyutlarına sahip ayarlanabilir oluk açma makaraları bulunur. Farklı bir yükleme   • Bitmiş bir oluklu mukavva parçası, iki astar tabakası arasında sandivinçlenmiş tek bir oluklu katmandan oluşur. oluklu mukavvanın flüt boyutu, oluklu makinanın genişliğini değiştirir.

Ortam, tek yüzlü tutkal istasyonu adı verdiği bir rulo grubunun yanına gider. Burada, bir kat astar bölge üstüne yapıştırılır.

Nişasta tutkalı bölgeın oluklu kıyılarına dikkatli bir şekilde yapılır ve birinci astar kat eklenir. Tek yüzlü malzemeden orta tabaka ve astar, aynı prosedür izlenerek köprüden diğer astar katının eklendiği çift doğrultulu tutkal istasyonuna gider. Oluklu mukavemet yolu ile devam eden mukavva, yapışkanı iyileştiren buharla ısıtılmış plakaların üzerinden geçer. Boşlukları kutulara biçimlendirme yapılır.

Oluklu mukavvanın sonunda, bir kesip çıkartan karton, kartonları süsler ve kutu boşlukları denilen büyük tabakalar durumunda keser.

Kutu boşlukları, geniş tost tost gibi kayganlaştırıcıdan dışarı fırlar ve bunları otomatik, geniş, dönen bir platforma yükleyen bir istifleyici durumuna getirir. Buradan, bitmiş kaplara dönüştürülecek diğer makinelere taşınacaklar.

Nitelikli üretim çalışanları, oluk makinesinin ürettiği her bir kutu boşluğu amacıyla bir iş bileti hazırlamak amacıyla bir bilgisayar terminali ve yazıcı kullanmaktadır.

Iş bileti ile işçiler bıçakları doğru adı verdiği fotokopi makinelerine yönlendirebilirler (adı fleksografik makine amacıyla kısadır). Flekso, kutu boşluklarını işleyen geniş, düz bir makinedir.

Baskı kalıpları ve kalıp kesim kalıpları, büyük, elastik kauçuk ya da kalay levhalar üstüne desenli bir dükkanda hazırlanır.

Kalıplar ve desenler flekso içersindeki büyük silindirlere yüklenir ve kutu boşlukları otomatik olarak içersinden beslenir. Boşlukların her biri flekso silindirlerinden geçerken, kırpılır, basılır, kesilir, puanlanır ve bir yazıcı kutusunda bir kutu meydana getirmek amacıyla katlanır ve yapıştırılır. Fleksoldan, bitmiş kutular otomatik olarak istiflenir ve nakliye amacıyla sarılacak bir bandaj makinesine gönderilir.

Oluklu mukavva tesisindeki diğer ekipmanlar, tek başına kalıp kesiciler, baskı istasyonlu kalıp kesiciler ve meyve, sebze ve et kaplarına mum kaplama oluşturulan perde kaplayıcı olarak tanınan makineleri içerir. Sadece basit, tek renkli baskı ve kalıp kesme gerektiren kutu boşlukları, su ya da yağa sağlam kaplar üretmek amacıyla tek başına bir kalıp kesici, baskı istasyonu ve perde boyası ile çalıştırılabilir. Kalite denetim Kalite denetimü, oluklu mukavva gerçekleştirme amacıyla sarfedilen kraft kağıdı tedarikçileri ile başlar.

Kraft kağıdı pürüzsüz ve kuvvetli olmalıdır.

Kağıt mukavvadan geçer ve kutu boşluklarına geçirildikten sonra, bireysel boşluklar bir yığından çekilir ve test edilir. Cobb testi, astar ve bölgedaki nemi ölçer. Tutkal mukavemeti, patlama mukavemeti, sıkıştırma ve son derece doğru boyutlı testler imalat vakitcinin niteliğini belirler. Bir çözgü testi, her bir boşluğun flekso makinelerinde düzgün bir şekilde dolaşacağını garanti ederek kutunun boşluğunu düzleştirir. Vasıflı işçiler flekso makinaları ile kutu boşlukları toplu işlerken, tek tek kutular çekilir ve denetlenir. Kesme, kesme ve skorlama doğru olmalıdır. Karton hasarına izin verilmez. Ayrıca, renkli baskıda sarfedilen değişik renkli mürekkep katmanları kusursuz şekilde hizalanmalıdır. Gelecek Gelecekteki oluklu mukavva kaplar ağaçlardan ziyade geri dönüştürülmüş ambalajlardan imal edilen kraft kağıdı kullanılarak üretilecek.

Oluklu mukavvanın geleceğinde geri dönüşüm ve diğer etraf arkadaşı vakitçler ehemmiyet kazanmaya devam edecektir. Bugün, soya yağı ve biyolojik olarak parçalanabilir mumlar ve diğer kaplamaları asli alan mürekkepler konteynır imalatında kullanılmaya başlandı. Önde gelen ambalaj şirketleri, halihazırda sarfedilen konteynırları mürekkep püskürtme ve kıvırarak taze, temiz kraft kağıdı yapan kağıt fabrikalarıdır.


Koli Nedir ?

Koli, içersinde eşya taşımak içersinde sarfedilen yarayan karton kutudur. Koli, amacıylae eşya konulmaya yarayan kartondan yapılmış kutulara verdiği addır. Taşınma sırasında eşya taşımaya ya da bir şeyleri korumasına yardım etmeye yarar.

Ülkemizde üretimi günden güne devam eden koli, lojistik bölümünde çoğu eşya ve malzemenin paketlenmesi ve taşınması amacıyla tüketilir. Bunun yanısıra günlük hayatımızın her yerinde ulaşım, üretim, tüketim, iş hayatımız, ev hayatımız gibi her yerde bir şekilde gereksinim duyulan bir eşyadır.

Eşyaların basit bir şekilde ve zarar görmeden bir yerden bir yere taşınmasına yarayan bir karton kutudur.
Koli tipleri

En çok sarfedilen koli tipleri alçakta sıralayacağımız gibidir:

 • Tam kapaklı koli
 • Yarım kapaklı koli
 • Tutmalı koli
 • Arşiv kolisi
 • Klasör kolisi
 • Pizza kutusu amacıyla sarfedilen koli
 • Ayakkabı kolisi
 • Ramazan kolisi
 • Karton poşet koli

Haay Ambalaj olarak Koli, Ofset Kutu, Fantazi Kutu, Özel Kutu gibi bir koliciye gereksinim duyduğunuz her anda Esenyurt'daki firmamızda hizmetinizdeyiz.

Haay ambalajı aradığınızda ya da rastgele bir şekilde ulaştığınızda, herşeyden evvelce karşınızda; içeriğine hakim, müşterinin taleplerini değerlendirip seçenekler üretebilecek bir müşteri temsilcisi bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan koli ya da kutu amacıyla, evvelce ürününüz ile ilgili bilgi alıp, ürününüzün bilhassarine ideal ağırlık, boyut, sağlamlık ve en ideal fiyat kombinasyonu amacıyla bilgi alabilirsiniz.

Safia Haay Ambalaj doğrulusunda üretimi oluşturulan bir kâğıt ambalaj çeşididir. Levha ürünümüzle ilgili olarak Sipariş ve bilgi talepleriniz amacıyla bize ulaşabilirsiniz.
Flekso Baskılı Karton Kutu

Flekso Baskılı Karton Kutu üretimi yapan Haay Ambalaj, bilhassa ideal fiyat yaklaşımı yardımıyla bu sektörde de kendisine iyi bir yer edinmiştir. İhtiyaç duyduğumuz Flekso Baskılı Karton Kutu tipleri amacıyla bize ulaşmanız yeterlidir. Bütçenize ideal çözümler ve saatinde üretim yapabilen çağdaş kağıt ambalaj üretim tesislerimiz ile size ideal çözümlerle yanınızdayız. Flekso Baskılı Karton Kutu tipleri bilhassa pizza kutusu, lahmacun kutusu,ayakkabı kutusu ve geri dönüşüm kutusu gibi sektörel olarak adlandırılarak kullanılmaktadır.
Flekso Baskılı Karton Koli

Flekso Baskılı Karton Koli bilhassa yüksek dayanımı yardımıyla taşıma hedefli alanlada kullanım bulan bir karton kutu çeşididir. Ençok sık sık kullanım bulduğu alanlar olarak depolama hedefli arşiv kolisi, taşıma kolisi ve askılı koli sayılabilir.

Aşağıda Haay Ambalaj olarak üretimini yaptığımız Flekso baskılı koli tiplerinden birtakımları listelenmektedir. Flekso basklı koliler bunların dışında da çoğu alanda kullanılmaktadır. İhtiyacınız olan baskı karton kutu üstüne basılabilmektedir. İstenen her boyutta da üretimi yapılabilen flekso baskılı karton koli gereksiniminiz amacıyla hizmetinizdeyiz.


Kağıt Ambalaj


Fluting

 • N.S.S Fluting (Chemical)
 • Beyazliner
 • Testliner
 • Kraftliner
 • White Top Liner

 

Flekso Baskılı Karton Koli

 • Askılı Koliler
 • Arşiv Kolisi
 • Evrak Kolisi
 • Kumanya Kolisi
 • Taşıma Kolisi

 

Safia

 • Mikro (E) Dalga
 • İnce (B) Dalga
 • İri (C) Dalga
 • Mikro Dopel (EB) Dalga
 • Dopel (BC) Dalga

 

Flekso Baskılı Karton Kutu

 • Aksesuar Kutuları
 • Ayakkabı Kutuları
 • Dip kilit kutular
 • Pizza Kutuları
 • Geri Dönüşüm Kutuları
 • Kesimli Kutular

 

Ofset Baskılı Karton Kutu

 • Standlar
 • Display Kutular
 • Güneşlikler
 • Fast Food Kutuları
 • Pencereli Kutular
 • Ofset Baskılı Kutu

 

Oluklu Mukavva Dalgalar

Üç adet ya da beş adet oluklu mukavva kağıdının ( hammadde ) nişasta ile yapıştırılarak plaka ( safiha, yarı mamul ) durumuna getirilmesi ile oluşur. Türkiye'de sarfedilen oluklu mukavva dalgalar alttaki gibidir.

 • E dalga: Mikro dalga, et kalınlığı 1,5 milimetredir.
 • B dalga: İnce dalga, et kalınlığı 3 milimetredir.
 • C dalga: İri dalga, et kalınlığı 4 milimetredir.
 • EB dalga: Mikro dopel, et kalınlığı 5 milimetredir.
 • BC dalga: Dopel, et kalınlığı 7 milimetredir.
 • ABC dalga: Triblex, et kalınlığı 12 milimetredir.
Son Görüntülenen Ürünler