HAAY AMBALAJ Whatshapp
Çağrı Merkezi: +90 212 549 05 38

Fefco Koli ve Kutu Kodları

Oluklu Mukavva; Oluklu mukavva bir ya da daha çok oluklu tabakanın alt ya da üst yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen mamuldür.

Oluklu Mukavvanın değişik amaçlara hizmet eden detaylı cinsleri ve türleri mevcuttur. Bu cinslerin üretiminde detaylı dalga boylarında imal edilen ondüle kullanılır.


Tek Dalga Oluklu Mukavva (Ondüle)

Tek yüzlü oluklu mukavva (Ondüle), bir oluklu tabakanın yalnız bir yüzünün düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen oluklu mukavva cinsidir.
Ondülenin tek yüzüne kağıt yapıştırılmasıyla "Tek Yüzlü" her iki yüzüne kağıt yapıştırılmasıyla "Oluklu Mukavva" elde edilir. Çeşitli dalga boylarında aniden çok ondülenin yüzeylerine kağıt yapıştırılarak birleştirilmesiyle "Çift Dalga Oluklu Mukavva" ve "Üç Dalga Oluklu Mukavva Tripleks"  üretilmektedir.

 

Tek Dalga Oluklu Mukavva

Tek dalga oluklu mukavva, bir oluklu tabakanın her iki yüzeyinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen oluklu mukavva cinsidir.

 

Çift Dalgalı Oluklu Mukavva

Çift dalgalı oluklu mukavva, düz bir tabakanın alt ve üst yüzeylerine yapıştırılmış oluklu tabakaların alt ve üst yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen oluklu mukavva cinsidir.

 

Üç Dalgalı Oluklu Mukavva

Üç dalgalı oluklu mukavva, aralarındaki iki düz tabakaya yapıştırılmış üç oluklu tabakanın altının ve üstünün düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen oluklu mukavva cinsidir.

 

Çift Dalga Kombinasyonları;
E+B / B+A / B+C
Üç Dalga Kombinasyonları;
E+B+B / B+C+C / A+C+B / C+B+E


 
DALGA TİPLERİNE GÖRE OLUKUL MUKAVVALAR:

İri Dalgalı Oluklu Mukavva (A-Dalga)

Bir metredeki oluk adedi 104-125, oluk yüksekliği 4,5 mm - 4,7 mm arasında olan oluklu mukavvadır.
Oluk yüksekliğine bağlı olarak kalın duvarlı olması, düşeydeki yükleri çok iyi taşımasını yatayda ise basit ezilebildiği amacıyla çok iyi yastıklama yapmasını sağlar. Yüzey ezilmeye zayıf olan bu cins, dalga aralığının çok olması nedeni ile düzgün baskı yüzeyi vermez. A dalga çift dalga kombinasyonlarında iç yüzeyde kullanılır. Bu şekilde içerideki ürününe gelen darbeler absorbe edilir.

İnce Dalgalı Oluklu Mukavva (B-Dalga)

Bir metredeki oluk adedi 150-184, oluk yüksekliği 2,1 mm - 2,9 mm arasında olan oluklu mukavvadır.
Kullanımı en süregelen olan cinstir. Duvar kalınlığının az olması nedeni ile düşeydeki yükleri taşımadaki dayanıksızlığına karşın, dalgaların daha sık olması nedeniyle yüzey ezilmeye olabildiğince sağlamdır. Yine bu niteliğine bağlı olarak baskıda olabildiğince iyi netice vermektedir.

Orta Dalgalı Oluklu Mukavva (C-Dalga)

Bir metredeki oluk adedi 120-145, oluk yüksekliği 3,5 mm - 3,7 mm arasında olan oluklu mukavvadır.
A ve B dalgalardan sonra meydana çıkan ve her ikisinin de iyi bilhassarini taşıyan bu dalga cinsi iyi taşıyıcıdır ve baskıda iyi netice vermektedir. Bu cins, zamanla A dalganın konumunu almaktadır.

Mikro Dalgalı Oluklu Mukavva (E-Dalga)
Bir metredeki oluk adedi 275-310, oluk yüksekliği 1,15 mm-1,65 mm arasında olan oluklu mukavvadır.

Metredeki oluk adedinin çok olması nedeniyle kusursuz yüzey ezilme direnci olan E Dalga, baskıda bütün başka dalga cinslerine göre en iyi neticesi verir. Bu bilhassa ve hafifliği nedeniyle karton ambalajların konumunu almaktadır. Yalnız başına taşıma ambalaji olarak kullanılamaz. Başka bir dalga ile birleştiğinde kusursuz bir ambalaj malzemesi olur. F dalga ve N dalga, E dalgadan daha ince olan başka türlerdir.

 

FEFCO STANDARTLARINA GÖRE KUTU ÇEŞİTLERİ

 

fefco kutu
FEFCO 0201 Standard Kutu
Standard kutunun bütün kapakları aynı boydadır. Dış kapakları kutunun ortasında birleşir. İç kapakları arasında kalan mesafe, kutu boy- en orantısına bağlı olarak değişir. Pek cok ürünün ambalajı olurlar. Ürünün tabanlarda daha iyi korunması istenirse kutu kapakları arasında kalan bosluğa ölçüye ideal bir parça yerleştirilir. Bu teknik bilhassa aniden çok dalgadan imal edilen ve çoğu ürünün paketlendiği kutularda kutu tabanında meydana gelen kademe farkını ortadan kaldırmak amacıyla kullanılır. Böyle hallerde daha az ekonomik olan 204 nolu kutu da kullanılabilir.

 


FEFCO 0202 Çift Taraftan Bindirmeli Kutu
Standard kutudan farkı bütün kapak boylarının tespit edilen ölçülerde uzun tutularak, dış kapakların üstüste bindirilmesidir. En kapakları arasındaki boşluğu, üretim ve kullanım yönünden ekonomik duruma getirmenin bir başka yolu olan bu çözüm, genelde ağır mamüllerin ambalajı olarak kullanılır. Aksi durumda kutu tabanı yere paralel gelmeyeceği amacıyla istifte sorun yaratır. Bu tiplerin kapakları genelde tel dikişle kapatılır.

 

feco tam kapaklı kutu
FEFCO 0203 Tam Kapaklı Kutu
Kutu dış kapaklarının tam olarak üstüste bindirildiği bu tip, çökmeye sağlamdır. Çoğunlukla en ebatları dar olan ve yan yüzü üzerine istiflenen kutular, başlarda meydana gelen mukavva katı namacıylaiyle istife dirençlidir.

 


FEFCO 0215 Geçme Tabanlı Kutu
Kalıplı kutu çeşitlerinden olan bu kutu, bant gerektirmeden belirli bir sıra ile kapatılınca kilitlenen alt ve üst kapakları namacıylaiyle genelde tüketici ambalajı olarak değerlendirilir. Eklemesi kutu yapan firmada genelde yapıştırma olarak yapılır.

 


FEFCO 0301 Teleskopik Tava
Kalıplı ya da standard olarak imal edilen bu tavalar, düz şekilde sevk edilirler. Kurulduktan sonra köşeleri kullanıcı firma doğrulusunda yapıştırılır ya da dikilir. Ülkemizde süregelen olarak kesme çiçek ambalajı olarak kullanılır.

 


FEFCO 0320 Teleskopik Kutu
İki adet 0200 kodlu tek taraftan kapaklı kutunun ağızları yüzyüze istikbal şekilde biribiri üzerine geçmesi ile oluşur. Çoğunlukla iç ve dış kutu değişik oluklu mukavvalardan üretilir. Yan duvarlarda çift kat mukavva kalınlığı olması kutunun sağlam olmasını sağlar. Genellikle narenciye ambalajı olarak sarfedilen bu tiplerde, kutunun çökme sayısal değeri, iklim koşulları, istifte bmafsala, sevkiyat gibi dış etkenlere bağlı olarak azaldığından, iç kutular çift dalga, hem de birtakım yüzlerde detaylı yardımcı malzemeler kullanılarak neme sağlam olarak üretilirler. Dış kutular ise liner'da genelde beyaz ya da mermerli kağıtlar kullanılarak etkileyici baskılarla üretilirler. Genellikle geniş yüzeylere oluşturulan baskıların namacıyla bulunduğu yüzey ezilme sayısal değeri kaybı, bu kutu türünde azalmaktadır.

 


FEFCO 0350 - 0351 Bulk Bin
Taneli ve toz halindeki mamüllerin ambalajında kullanılırlar. Sekizgen tüp şeklindeki yan duvarların alt ve üzerine geçirilen sekizgen tavalarla şekil verilen bu kutu, geometrik formu namacıylaiyle çok büyük yükler taşıyabilir. Paletle hareket ettirilir, çemberlenerek palete sabitlenir. Toz halindeki mamüller sözkonusu bulunduğunda içerisinde büyük boy köruklu plastik torba kullanılır.

 

FEFCO 0409 Tek Parça Teleskopik Kutu
Çoğunlukla otomatik dolum makinalarında kapatılan bu kutu, cok amaçlıdır. Dayaniklı tuketim mallarından ete kadar pek çok ürünü paketler. Üstüste istife sağlamdır.

 

FEFCO 0422 Kilitli Tava
Kalıplı kutu çeşitlerinden olan bu tava, başka tiplerle eş güdümlü kapalı olarak kullanıldığı gibi, otomatik dolumun sözkonusu olmadığı hallerde, kullanıcı doğrulusunda elle katlanarak kurulan, teleskopik olarak kullanıldığında son derece sağlam bir ambalajdır. Çoğunlukla şişe, kavanoz vb. mamüller amacıyla sarfedilen tava; havalandırma ve tutamak yerleri eklenerek kiraz vb. meyvelerin ambalajı olarak kullanılır.

 


FEFCO 0451 Dört Nokta Yapıştırma Tava
Kalıpla Üretilen, dört köşesi yapıştırıldıktan sonra düz olarak sevk edilen tavalardır. Başka tiplerle birleşerek kapak olarak da kullanılırlar. Kurulmaları cok basit olup, süregelen olarak sağlam tüketim malları ve besin maddeleri ambalajı olarak kullanılırlar.,

 


FEFCO 0460 Otomatik Dolum Tavası
Kalıplı kutu çeşitlerinden olan bu tava, içki, içecek gibi mamüllerin ambalajlanmasında kullanılır. Kullanımı olabildiğince süregelen olan ekonomik bir tiptir.

 


FEFCO 0713 Çökme Tabanlı Kutu
Kalıpla imal edilen, mafsala ve taban yapıştırması yapılıp, duz olarak sevkedilen kutulardır. Çoğunlukla tek dalga mukavvalarla üretilirler. Tüketici ambalajı olarak kullanılırlar. Kullanım evveli kutunun çapraz köşelelerinin meydana doğru itilmesiyle tabanları otomatik olarak kurulur. Kapatma amacıyla ek malzeme gerektirmezler. Ofset baskılı kutuların vazgecilmez tarzı olup, cam ve bunun gibi titiz mamüllerin ambalajinda kullanılırlar.

 


FEFCO 0900 ARA PARÇA
Oluklu mukavva kutuların en kapakları arasında kalan boşluğu doldurmak amacıyla yerleştirilen parçadır.

 


FEFCO 0901 - 0902 - 0903 Ara Bölme
Oluklu mukavva kutuyu yatayda ve düşeyde bölen düz levhalardır.

 

FEFCO 0904 Çevre Takviye
Oluklu mukavva kutunun yan yüzeylerini kuvvetlendirmek, istifleme dayanımı kazandırmak hedefi ile kutu iç ölçülerine ideal olarak rillenmiş parçalardır. Bu takviyelerin olukları her vakit slotter rillerine paraleldir.

 

FEFCO 0933 Separator
Oluklu mukavva kutuların içerisinde sarfedilen, istenildiği kadar göz adedinda imal edilen ayırıcı malzemedir. Tek tek paketlenmesi gereken mamülleri, koruyucu gözler amacıylae alarak, aynı ambalaja güvenilir olarak konulmasını sağlar.
Koli Fabrikası | Strafor Kutu İmalatları | Koli Üretiminin Önemi | Boş Koli Fiyatları | Boş Koli Satın Al | Logo Baskılı Kolinin Adresi | Karton Koli Nerede Bulunur? | Karton Koli Fiyatları | Karton Koli Üreticileri | Karton Koli Toptan | Karton Koli Kdv Oranı | Karton koli İzmir | Online Koli Fiyatları | Koli Fabrikaları | Özel Baskılı Karton Kutu İmalatı | İstanbul Koli Firmaları |