Koli Ölçüsü Nasıl Alınır?

Koli, kullanım yönünden mühim bir aparattır. Alırken en çok ilgi etmeniz gereken nokta, kolinin dayanıklı olması ve kaliteli olmasıdır. Çünkü kolilerde taşıyacağınız malzeme veya ürünler genel olarak ağır hacimli eşyalardan oluşuyorsa kullanacağınız koliler dayanıklı olmak zorundadır. Hem de kolilere koyacağınız eşyalarınız size mekândan tasarruf sağlayacaktır. Eşyalarınızı koyduğunuz kolileri nizami bir şekilde dizmek sizin amacıyla ekstra alan dayanıklı olmasına sebep olacaktır.

Üstü üste eklenilen koliler şayet kaliteli bir malzemeden yapılmamışsa, vakit ortamında yamulur, ezilir ve belirli bir vakit sonrada dağınık bir hal alır. Kolinin bu görüntüsü pek hoş olmayacağı gibi, ortamında tespit edilen eşyalarında vakit ortamında bozulmasına sebep olacaktır. Zaman ortamında dağılan koliler hem daha çok zahmetle onları taşımanıza hem de koli değişimi yapar iken ekstra masraf çıkmasına sebep olacaktır.
Peki, eşyalarınızı paketlemek istiyorsunuz ama en ideal kolinin hangisi olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Bu bozukluğun yanıtı gerçekte çok basit; ölçüm yaparak.

Diğer türlü oluşturulan yap gör mantığı size vakit kaybettirir. Çünkü eşyanıza bağlı olarak gerçekleştireceğiniz ölçüm size hem doğru koliyi seçmenize hem de hatalı seçeceğiniz tercihte vakit kaybetmenize engel olacaktır. Ölçüm gerçekleştirme size vakitdan tasarruf yapmaya yarar.

Koli’de ölçüm nasıl yapılır?

Kolinin evvelce uzun boyu ölçülür. Uzun boyu koli amacıyla “Boy” ölçüsü olarak kabul edilir. Sonra kısa doğrultu ölçülür. Kısa olan doğrultua “En” ismi verilir. ( Eğer kolinin boyları eşit ise en ve boy farkı olmayacaktır. Bu yüzden ölçüler eşit olabilir. )


Ölçme Formülü

Daha sonra ise yükseklik ölçülür. Kısaca formüle edecek olursak; Boy* En* Yükseklik şeklinde sıralanmaktadır.


Ölçüleri bu şekilde aldıktan sonra kolinizi gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Böylece vakit ve para konusu ile ilgili süre kaybetmemiş olursunuz.


Koli’nin ölçüsü yeterli midir?

Hem de kolinin ölçüsünü aldıktan sonra koli kalınlığına ilgi etmeniz gerekmektedir. Koli’nün ölçüsü tutabilir ama kalınlığı şayet büyük ve ağır eşyalar taşıyacaksanız yeterli olmazsa eşyalarınız koli’yi yırtıp dökülebilir. Buda istenmeyen sonuçların oluşmasına, eşyalarınızın kırılmasına sebep olabilir.