Koli Nedir?

Koli, içeresinde eşya taşımak içeresinde sarf etmeye yarayan karton kutuya koli denir. Koli, amacıyla eşya konulmaya yarayan kartondan yapılmış kutulara verdiği addır. Taşınma sırasında eşya taşımaya ya da bir şeyleri korumasına olanak sağlayan yardım etmeye yaramaktadır.

Ülkemizde üretimi günden güne devam eden koli, lojistik bölümünde çoğu eşya ve malzemenin paketlenmesi ve taşınması amacıyla kullanılır. Bunu rağmen günlük hayatımızın her yerinde ulaşım, üretim, tüketim, iş hayatımız, ev hayatımız gibi her yerde bir şekilde gereksinim duyulan bir eşyadır. Eşyaların basit bir şekilde ve zarar görmeden bir yerden bir yere taşınmasına yarayan bir karton kutudur.

Çevre ve Geri Dönüşüme Etkileri

Plastik ya da başka malzemelerden oluşturulan koliler etrafa karşı çok zarar verdikleri amacıyla insanların tercih etmesinde daha gerilerde yerlerini almaktadırlar. Hem de sert maddeden meydana gelen değişik koli tipleri de insanlar doğrulusunda tercih edilmesi daha az olan çeşitlerdendir.

Özellikle taşınma gibi bir halde bizlerin ilk aklına gelen malzeme koliler olmuştur. Çünkü hem yerleşimi basit hem de koliye ulaşmak basittir. Gerektiği vakit tedarik etmek basit bulunduğu amacıyla insanların tercih etmelerin de öne çıkmaktadırlar.

Türkiye’de Koli Üretiminin Geçmişi

Türkiye’de koli tüketiminin geçmişi 132 sene evveline dayanmaktadır. SEKA Kâğıt Fabrikasının 1954 senesinde kurulması ile birlikte Türkiye’de koli üretimi başlamıştır. 1980’lerden sonra ise sektör süratli bir şekilde genişlemiştir. Günlük yaşantımızda kolilerin kullanılması artış göstermiştir. Ulaşım, üretim, tüketim, tekstil, iş yaşamı, ev yaşamı gibi alanlarda gereksinim duyulmaya başlanmıştır. Karton Koliler yardımıyla eşyalar hem basitçe hem de güvenilir bir şekilde taşınabilmektedir.