oluklu mukavva tarihiOluklu Mukavva Nedir?

Oluklu Mukavva Koli, hammaddesi kağıt olması nedeniyle tekrardan üretilebilen, tekrardan kullanılabilen tekrar geri dönüştürülebilen bir hammadde olması bundan dolayı yüksek civarda olan ambalaj malzemesi olarak kabul edilebilir.

 

Oluklu Mukavva Tarihi

Oluklu Mukavva dünyada ilk olarak ABD’de 1870 'li senelerde kullanılmaya başlanmıştır. 1871 senesinde Albert Jones oluklu kâğıdı, 1874’de G. Smyth tek yüzlü oluklu mukavvayı ve tekrar 1874’te Oliver Long oluklu mukavvayı üretmeyi başarmış ve patentini almışlardır. Ülkemizde ise oluklu mukavva fabrikası ilk olarak 1954 senesinde SEKA doğrulusunda etkinliğe geçirilmiştir.İlk özel sektör oluklu mukavva fabrikası ise 1968 senesinde faaliyetine başlamıştır.

 

Radikalleşmesi

Ülkemizde bugün aşağı yukarı 100 şirket, takriben 120 fabrikada oluklu mukavva üretimi gerçekleştirmektedir.
Tarımsal ve sınaî ürünlerin maliyetleri üstünde dikkatlerin yoğunlaştığı ölçüde, oluklu mukavva tüketimi da artacaktır. Çünkü oluklu mukavvadan imal edilen ambalaj bir maliyet öğeyi değil; maliyet düşürme aracıdır. Büyük zahmetlerle meydana çıkan ürünün iyi ambalajlanmadığı amacıyla değerini kaybetmesi ve hem de yok olması; iyi tasarlanmış, iyi üretilmiş ve yerinde kullanılmış bir ambalajla ortadan kalkmaktadır.

 

Kullanımı ve Detaylandırılması

Oluklu Mukavva Koli ve kutular dağıtım masraflarını azaltarak, üretim ile tüketim arasındaki yolda, ambalajladığı ürünleri en iyi biçimde bir arada tutma, koruma, taşıma, tanıtma vazifesini üstlenen oluklu mukavva ambalajların kullanıldığı alanlar her geride bıraktığımız gün çoğalmaktadır. Sıvı, katı, taneli, yumuşak, sert, dayanıklı ve titiz bütün ürünler, oluklu mukavva ile güvenilir olarak paketlenebilmektedir.

 

öndüle oluklu mukavvaHer oluklu mukavva kutu ve koli, paketlediği ürün bilhassarine ideal olarak tasarım edilmekte; dolum koşullarına, palete, istife, depolama ve nakliyeye idealliği göz önüne alınarak üretilmektedir. Önceleri genelde taşıma ambalajı olarak kullanılırken bugün satın aldığımız kitap, ayakkabı, armağanlik, sebze meyve eşya gibi pek çok ürünü paketleyen oluklu mukavva koli ve kutular; bilhassa etraf duyarlılığının arttığı son senelerde, tanıtım ambalajı, besin ambalajı, resim çerçevesi, armağan kutusu, film setlerinde, vitrin dekoru olarak kullanıcıya çok yakın olan bir malzemesidir.

 

Türkiye’de oluklu mukavvanın ham maddesi olan lüzumlu kâğıtların üretiminin %70 ’i geri dönüşümden elde edilen kâğıtlardan karşılanmaktadır. Geri kalan %30 ise ithal kâğıtlardan elde edilmektedir. İthal edilen kâğıtların ise büyük bir alanı sertifikalı yani orman işletmeciliği oluşturulan ülkelerden ekolojik dengeyi bozmadan belirli prensipler dâhilinde kesilen ağaçlardan elde edilmektedir. Kesilen ağaçların olduğu yer ve cinslerine göre 8 ila 14 sene sonra erişkinliğe ulaşacak olan yeni ağaçlar dikilmektedir. Dolayısıyla Türkiye’de oluklu mukavva koli ve kutu üretimi amacıyla ağaç kesimi yapılmamaktadır.